Disclosure

This post may/does contain affiliate links. This post may be/is a sponsored post and may be compensated by product or payment. All opinions on reviews are our own and are not influenced by the sponsor. Read full disclosure here.

How many pounds of apples in a bushel?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Pin It Share 0 Email 0 StumbleUpon 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×

Goodness, weekends go by soooo quickly, don’t they? We had a wonderful family day on Saturday. I love, love, love apple picking with the kids. My oldest who is 15 comes along to please his mom and with a smile that stays on his face. What a great kid! 

First, I gotta share a few of my family brag photos and then I’ll give you the breakdown of the math end of apple picking prices. 

SAM_2667My loves under an Apple Tree! 

SAM_2661This tree reminds me of a Christmas tree. Who wouldn’t want an Apple Christmas Tree, right?

SAM_2691I think we picked almost all the apples off of this branch! I can’t wait to make my famous apple pie! 

SAM_2663Lyvie will be my baking buddy this fall! She adds so much sweetness to our kitchen! I’m so blessed! 

So how do we figure the math out anyways. When I read $25 for 1/2 bushel, I gasped at first, but then after my son, Aaron, did the math for me, I felt much better! 

1 Bushel of according to US Agriculture Publications is 48lbs, which is 126 medium apples
1 Peck of apples is 10-12 pounds
3 Pounds of apples is 8-9 apples which is the usual amount for a 9-in pie
It generally takes 14-16 pounds of apples to make 1 gallon of Apple Cider. Wow! One bushel may yield 3 gallons of cider.

So,  1/2 bushel for $25 is a little over $1 lb.  I do really well at arranging my apples in our bags, so I’m betting I got mine under $1 lb!!!!!! I’m eating one of our Macs now and it’s so crispy and juicy. Perfect late night snack! 

Prices from some apple orchards:

Apple Hill Farm: $24.99 for 1/2 Bushel
Macks Apples: $20.00 for 1/2 Bushel
Sunnycrest Farms: $20.00 for 1/2 Bushel
Carter Hill Orchard: $0.90 a pound
Hackleboro Farm: $18.00 1/2 Bushel
Gould Hill Farm: $20.00 1/2 Bushel
Brookdale Fruit Farm: $20.00 1/2 Bushel or $1 a pound
Currier Orchard: $1 a pound
Peak Orchards:$1.10 a pound

So, I did call some other orchards as well and the going price seems to be $20.00 for 1/2 bushel. Can you believe I went to the highest orchard in NH, it seems. Well, I will say that the orchard was right next to where we went for my husband’s company party. So if I factor in the gas I’d have to use to get to another orchard driving my Suburban, I ended up saving money! Thanks goodness! It was a nice place and they were baking right on site and you could smell the apples and cinnamon as you stepped out of your car! Love the apple season!

~Kimberly~

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *